Що називають сталим? Аналітика Instagram-хештегів

Багато хто чув про “сталий розвиток”. Виявляється, цей термін з’явився ще у 1980 році, коли розробили “Всесвітню стратегію охорони природи”. У документі акцентували увагу на тому, що розвиток суспільства має відбуватися за умови збереження природи. А в 2016 році набули чинності Цілі сталого розвитку (ЦСР) або “глобальні цілі”, як основа політики ПРООН до 2030 року. Вони стали закликом до дій, спрямованих на подолання бідності, захист планети, забезпечення миру та процвітання для всіх людей у світі. Таким чином, прикметник “сталий” почали тлумачити не тільки як дещо незмінне, стабільне, постійне, але й як екологічне, відповідне сталому розвитку.

Словом “сталий” (англ. Sustainable) інколи описують неочікувані речі: кава, вино, квіти, мистецтво, ювелірні вироби, кухні. Я подивилася, які хештеги з цим прикметником є популярними в соціальній мережі Instagram.

Популярними хештегами називаємо високо- та середньочастотні хештеги. Високочастотні хештеги – ті, які використали більше 100 тис. разів, середньочастотні – більше 10 тис. разів. В цілому, я знайшла 112 хештегів-словосполучень, в яких фігурує слово “sustainable” (сталий) та які згадуються у більше ніж 20 тис. публікацій.

Станом на 21 вересня 2021 року найбільша кількість публікацій в Instagram зі словом “сталий” у хештезі присвячені сталій моді (sustainable fashion) – 13 млн., сталому життю (sustainable living) – 6,2 млн., сталому стилю (sustainable style) – 1,2 млн., сталому дизайну (sustainable design) – 1,16 млн. публікацій.

Розподілимо знайдені хештеги на групи за тематикою.

Сталість і мода

Поняття “стала мода” сформульовано за аналогією зі “сталим розвитком”, означає виконання його принципів у сфері моди і відповідно передбачає зменшення споживання, перехід на екологічно чисті технології виробництва та матеріали і, зрозуміло, соціальну відповідальність. Таке визначення я знайшла у статті про сталу моду на сайті Mind.ua, до речі, із вражаючими цифрами щодо обсягу викидів парникових газів від текстильної промисловості.

Про сталість і моду є багато популярних хештегів. Розглянемо їх у порядку від більш до менш популярних: стала мода (#sustainablefashion), сталий одяг (#sustainableclothing), сталий шопінг (#sustainableshopping), сталі ювелірні вироби (#sustainablejewelry), сталий модний блогер (#sustainablefashionblogger), сталий модний бренд (#sustainablefashionbrand), сталий одяг для плавання (#sustainableswimwear), сталий гардероб (#sustainablewardrobe), сталий текстиль (#sustainabletextiles), стала дитяча мода (#sustainablekidsfashion), сталі тканини (#sustainablefabrics), сталий пошив (#sustainablesewing), стала джинсова тканина (#sustainabledenim), стале взуття (#sustainableshoes), сталий дизайнер (#sustainabledesigner), стала модниця (#sustainablefashionista), стале вбрання на сьогодні (#sustainableootd), сталі аксесуари (#sustainableaccessories), сталі сумки (#sustainablebags), сталий дитячий одяг (#sustainablekidswear), сталий одяг для активного відпочинку (#sustainableactivewear).

Також говорять про сталий дизайн (більше 1 млн. публікацій), сталий стиль (більше 1 млн. публікацій), сталий декор (75 тис. публікацій).

Приклади ініціатив

Дизайнерка Ynhoia з Барселони створює одяг під гаслом “Нульові відходи, антиутопічна мода” та за правилом трьох R – зменшувати (Reduce), переробляти (Recycle), повторно використовувати (Reuse). Одяг фарбується за спеціальною технікою з мінімальною кількістю води. Тканини виготовляються з природного волокна.

Suneeta London – магазин з нульовими відходами в Лондоні. Тут – відмовилися від пластику та продають екологічно чисті продукти в біорозкладаному пакуванні.

Виробники ювелірних виробів та прикрас Mom не просто так використовують хештег #sustainablejewelry. На сайті компанії є розділ, який присвячений сталому розвитку. Виробники пояснюють походження матеріалів для прикрас, наприклад, розповідають про сертифіковану FSC деревину.

Сталість і стиль життя

Всесвітній фонд природи WWF пропонує завантажити перелік топ-30 порад для сталого життя: “Людство може жити в комфорті та зберегти різноманіття життя на планеті. Від цього залежить наше здоров’я і благополуччя. Щоб зупинити катастрофічну втрату природи, кожному з нас необхідно зробити вибір на користь життя та переглянути власні щоденні звички”. Розмови про сталість і стиль життя відбуваються й в соціальній мережі Instagram: є більше 6 млн. публікацій з хештегом #sustainableliving (стале життя), 900 тис. публікацій з хештегом #sustainablelifestyle (сталий стиль життя). Також говорять про сталу красу (#sustainablebeauty) – 552 тис. публікацій, сталі подорожі (#sustainabletravel) – 334 тис. публікацій, сталий туризм (#sustainabletourism) – 334 тис. публікацій, сталий дім (#sustainablehome) – 210 тис. публікацій, сталі подарунки (#sustainablegifts) – 210 тис. публікацій, стале харчування (#sustainableeating) – 72 тис. публікацій, сталу каву (#sustainablecoffee) – 63 тис. публікацій, сталу дієту (#sustainablediet) – 34 тис. публікацій, стале вино (#sustainablewine) – 31 тис. публікацій, стале батьківство (#sustainableparenting) – 30 тис. публікацій, стале здоров’я (#sustainablehealth) – 23 тис. публікацій, сталий фітнес (#sustainablefitness) – 23 тис. публікацій, стале споживання (#sustainableconsumption) – 22 тис. публікацій, стале приготування їжі (#sustainablecooking) – 21 тис. публікацій.

Приклади ініціатив

На сторінці спільноти Ecolovers Forever можна знайти щоденні поради щодо сталого життя. У шапці профілю зазначено: “Публікуємо жартівливі екологічні та веганські поради, меми! Ми підтримуємо все стале, щоб допомогти світу бути чистим”. До спільноти долучилися 50 тисяч читачів.

Туристична компанія Rethink Travel просуває ідею свідомого туризму та ініціювала створення платформи, яка об’єднує свідомих подорожуючих та сталі готелі. Щоб потрапити до рекомендаційного переліку , готель має відповідати 10 критеріям сталості.

Майстриня органічного вина з Нової Зеландії Джекі Блісон (Jacky Blisson MW) веде Instagram-блог про стале вино, а на сторінках свого сайту розповідає, що її країна демонструє взірцеві практики у винній промисловості. Виноробні підприємства Нової Зеландії першими відзначилися у виробництві сталого вина та розповіли про амбітний план до 2050 року мати нульовий рівень вуглецю.

Loringroasters обсмажують каву та прагнуть скоротити викиди в атмосферу завдяки унікальній технології: “З обсмажувачем кави Loring ви не побачите випарів, які виходять з цеху. Дим спалюється всередині жаровні. Це набагато чистіше та ефективніше”.

Канадський онлайн-журнал EcoParent підтримує ідею сталого батьківства. На сайті можна знайти публікації з порадами, як привчити дітей до здорового та екологічного способу життя.

Сталість та інфраструктура

Які ще є хештеги зі словом сталий? Ті, що стосуються місцевого розвитку, інфраструктури. Стале фермерство (#sustainablefarming), сталий бізнес (#sustainablebusiness), стале сільське господарство (#sustainableagriculture), стала архітектура (#sustainablearchitecture), стале садівництво (#sustainablegardening), сталі будівлі (#sustainablebuilding), стале будівництво (#sustainableconstrruction), сталий транспорт (#sustainabletransport), стала деревина (#sustainablewood), стала мобільність (#sustainablemobility), стале виробництво (#sustainableproduction), тощо.

Приклади ініціатив

Архітектура студія Pablo Luna Studiо розробляє еко-будівлі на Балі та має філософію діяльності, що будується на 4 основних компонентах: біомімікрія, навколишнє середовище, Трихіта Карана та сталість. Сталість у розумінні архітектурної студії – це здатність досягати економічного процвітання, яке підтримується протягом часу, захищаючи природні екосистеми планети та забезпечуючи високоякісне життя клієнтів. “Ми враховуємо всі елементи сталого розвитку, включаючи економічне процвітання, позитивну соціальну взаємодію, технологічні аспекти, а також здоров’я та довголіття наших клієнтів та будівель”.

Громадська організація Pedestrian Space у Польщі займається питаннями сталого урбанізму. На Instagram-сторінці організації можна знайти корисну інфографіку та поради для громадян.

Сподіваюся, інформація була корисною. Ознайомитися з повним переліком знайдених хештегів можна за посиланням.

Авторка: Карина Літвінова