Професії майбутнього: де отримувати знання?

Майбутнє ринку праці цікавить багатьох дослідників. McKinsey & Co у 2020 році проаналізували 1095 місцевих ринків праці в Європі, включаючи 285 мегаполісів, та окреслили сучасні та майбутні тенденції ринку праці до 2030 року.

Постає питання професій майбутнього. Якими вони будуть? 

Якщо загуглити тему – море публікацій. В україномовному сегменті Інтернету одна з нещодавніх доповідей, про яку розповідали ЗМІ, – «Людський капітал 2030. Глобальні навички майбутнього». Експерти Національного агентства кваліфікацій в Україні спрогнозували 30 професій і професійних навичок, затребуваних ринком праці через 10 років.

Далі – приклади інших популярних публікацій:

“Професії майбутнього: які спеціалісти будуть затребувані післязавтра”за посиланням; “Міносвіти визначило затребувані професії майбутнього”за посиланням. Перелік “100 професій майбутнього” є на сайті Українського інституту майбутнього.

З аналітикою 190+ професій майбутнього із вищезазначених переліків можна ознайомитися за посиланням.

Також є інтерактивний сайт «Атлас професій», де можна переглянути каталог професій, які будуть затребуваними після 2020 року. 

Серед великого різноманіття інформаційних ресурсів мою увагу привернув австралійський проєкт «100 професій майбутнього» – https://100jobsofthefuture.com. Рекомендую! Окрім каталогу професій майбутнього, на сайті є короткий тест, який допомагає обрати професію майбутнього.

Ще є безкоштовний онлайн-курс англійською мовою на платформі FutureLearn, який допоможе зорієнтуватися щодо кар’єри в майбутньому.

І переходимо до основного питання – де отримувати знання? 

1. Дослідити, як може змінитися ваша професія

У доповіді «Втрачені та створені робочі місця: перетворення робочих місць в часи автоматизації» аналітики McKinsey & Co попереджають, що від 75 до 375 мільйонам людей, ймовірно, необхідно буде освоїти нові навички для того, щоб адаптуватися до умов.

Багато змін у професіях будуть пов‘язані з розвитком технологій. Тому, як варіант, можна прослухати відповідні онлайн-курси, наведу декілька прикладів: для юристів – «Штучний інтелект для юристів» за посиланням, для медиків – «MedTech: штучний інтелект та роботи в медицині» за посиланням, для управлінців – «Штучний інтелект для бізнес планування та прийняття рішень» за посиланням, для інвесторів – «Інновації в інвестиційних технологіях: штучний інтелект» за посиланням.

2. Пройти онлайн-курси

У листопаді 2019 року працівники порталу з працевлаштування Work.ua опитали 1039 роботодавців, і 43% згодні, що профільних курсів достатньо, аби отримати роботу. Отже, такий освітній досвід матиме цінність на ринку праці.

Які є платформи? Приклади зарубіжних платформ: FutureLearn – https://www.futurelearn.com, Coursera – http://www.coursera.org, Udemy – http://www.udemy.com, курси від LinkedIn – https://www.linkedin.com/learning, Khan Academy – http://www.khanacademy.org, еdX – http://www.edx.org, Udacity – http://www.udacity.com, Canvas – http://www.canvas.net.

Українські платформи: Prometheus – https://prometheus.org.ua, ВУМ online – https://vumonline.ua, Projector – https://prjctr.online, Beetroot Academy – https://beetroot.academy, EdEra – https://www.ed-era.com, EduHub – https://eduhub.in.ua, Wise Cow – https://wisecow.com.ua

Хочу звернути увагу на платформу FutureLearn. В них є публікація про 14 професій майбутнього та онлайн-курси, які можна пройти.

3. Познайомитися з фахівцями, знайти ментора

Ймовірно, вже є фахівці, які мають професію майбутнього, але в іншій країні. Можна спробувати пошукати їх сайти, блоги, публікації, дослідити біо в LinkedIn, тощо. Підпишіться на тих, хто задає тренди у напрямі. В перспективі, вони можуть стати вашими віртуальними наставниками, менторами. Менторство або менторинг — це процес взаємодії більш досвідченої в певній сфері людини з менш досвідченою, при якому відбувається передача знань, навичок, вмінь.

4. Відвідувати тематичні заходи

Можна моніторити, які тематичні події відбудуться: конференції, вебінари, лекції, тощо. Наприклад, на платформі Eventbrite або шукати за відповідними запитами в соціальних мережах та Інтернеті.

Що обирає молодь?

У січні-лютому 2021 року Career Hub провели масштабне національне онлайн-опитування молоді про бачення майбутнього роботи в рамках проєкту “Future of Work”. У ньому взяли участь 1227 осіб  віком від 14 до 35 років з усіх куточків України.

Серед популярних способів отримання навичок, потрібних для роботи майбутнього, молодь виділяє:

  • масові відкриті онлайн-курси (55,5%);
  • короткострокові практичні тренінги (48,9%);
  • менторство від фахівців/чинь конкретної галузі (47,2%).

Проте, не менш важливими будуть

  • як самоосвіта (46,9%);
  • так і навчання в закладах вищої освіти офлайн (46,3%), які мають теж трансформуватись відповідно до тенденцій та потреб майбутнього ринку праці.

Сподіваюся, що інформація та посилання у цій публікації були цікавими та корисними!